Riksveg

Frå Wikipedia – det frie oppslagsverket

Riksveg og europaveg E39 ved Knarvik.
Forstørr
Riksveg og europaveg E39 ved Knarvik.

Ein riksveg er ei administrativ klassifisering av ein type bilveg. Riksvegane i Noreg blir klassifiserte og administrerte av Statens vegvesen.

Norske riksvegar er delte inn i tre kategoriar:

Nummerskiltet for riksveg 116.
Forstørr
Nummerskiltet for riksveg 116.

[endre] Skilting

Riksvegar som er del av stamvegnettet er merka med nummerskilt i kvite siffer på grøn bakgrunn og har, med nokre unntak, nummer som er lågare enn 20.

Dei andre riksvegane har nummerskilt med svart skrift på kvit bakgrunn. Regionale riksvegar har to siffer i nummeret, medan meir lokale og kortare riksvegar har tre siffer.

[endre] Skildring

Bortsett frå vegar med særskilt status eller vern er alle vanlege riksvegar er asfalterte. «Grusvegpakken» var prosjektet som sørga for at alle dei gjenverande riksvegane som ikkje hadde verdi i følge Nasjonal verneplan for veger og bruer fekk asfaltdekke. Riksveg 716 mellom Bergli og Valen på Frøya i Sør-Trøndelag var den siste riksvegstrekninga med grusdekke. Dei to kilometerane som stod igjen blei asfaltert den 17. desember 2003, mellom anna ved hjelp av dåverande samferdselsminister Torild Skogsholm.

Riksvegar som blir haldne som grusvegar i tråd med verneplanen er riksveg 252 (Tyin–Eidsbugarden), riksveg 258 (Grotli-Ospeli bru) og riksveg 886 (Bjørnstad–Jacobselv).