Snøbrett

Frå Wikipedia – det frie oppslagsverket

Snøbrettkjøring.
Forstørr
Snøbrettkjøring.
Snøbrett

Snøbrett eller snowboard er ein vinteridrett med opphav i bølgesurfing. Med ei rundt halvannan meter lang, 30 cm brei plate festa til føtene, renn ein ned bakkar utan stavar. Ein kan tevla om å gjera dette så raskt eller så imponerande som mogleg, men som med dei andre vinteridrettane driv mange med snøbrettkjøring fordi det er morosamt.

Snøbrett eigner seg godt til å kjøra i laussnø utanfor hovudbakken. Bretta er lettare å styra i laussnø enn to ski, og breidden på brettet gjer at den som køyrer ikkje synk så djupt. Ein kjører ofte òg snøbrett i særskilde bakkar med hopp, rekkverk, benkar og halfpipe der ein kan gjera ulike triks.

Innhaldsliste

[endre] Historie

Det var surfarar frå California som sette i gang idretten då dei tok surfebretta sine til fjellet om vinteren. Siden byrjinga ved slutten av 60-talet har utviklinga gått raskt, og i dag blir det seld over 500 000 snøbrett årleg på verdsbasis. Til Noreg kom idretten på slutten av 70-talet, og i byrjinga av 80-åra utviklet han seg rundt eit miljø på Tryvann. Anders Wittussen starta allereie i 1982 med norsk produksjon av snøbrett under merkenamnet «Utopia». Norges snowboardforbund (NSBF) blei oppretta i 1987.

Snøbrett blei innført som ei grein i OL i Nagano i 1998.

[endre] Disiplinar

På snøbrett kan ein tevla innan

  • halfpipe
  • parallellslalom
  • storslalom
  • snowboardcross

[endre] Norske kjente snøbrettkjørarar

[endre] Bakgrunnsstoff

Commons har multimedia som gjeld: Snøbrett

[endre] Kjelder