St. Thomaskyrkja på Filefjell
Frå Wikipedia – det frie oppslagsverket
Denne artikkelen er ikkje (ferdig) omsett frå bokmål enno.
Hjelp oss gjerne med å gjera omsetjinga ferdig! |
[endre] St. Thomaskyrkja på Filefjell
St. Thomaskirken var en liten stavkirke innviet til Thomas Becket, erkebiskopen av Canterbury fra 1162. En gang mellom 1173 og 1180 la den norske erkebiskopen Øystein Erlendsson og kong Magnus planer om å bygge den virkelige St. Thomaskirken.
På 1600-tallet økte befolkningen og etter Svartedauen ble mange gamle katolske kirker igjen satt i stand. Det samme skjedde med St. Thomaskirken omkring 1615.
Det er knyttet mange sagn til kirken og noen av dem kan du finne i Jahn Børe Jahnsens bok om "Sagn i Valdres". Folk fra hele landet kom for å bli helbredet (unngå vanskelige barnefødsler, sykdom, få tilgivelse for å ha begått en synd o.s.v.). Det ble mye oppstyr rundt kirken på grunn av dette. Det ble for mye for prestene som holdt messe, og til slutt forlangte ledende folk i den norske kirke at den skulle rives. Prestene i Vang protesterte lenge, men de hadde ingen makt. St. Thomaskirken ble derfor revet i 1808. Den som rev kirka gikk det ikke godt med, for det sies at kirken holdt på dødens ånder, og at de ville komme etter de som gjorde skade.
De gamle klokkene ble ført til forskjellige kirker i Valdres, men lød ikke godt i disse. Det var først da de kom tilbake i den nye St. Thomaskirken som ble innviet i 1971 at klokkeklangen ble slik som den skulle.
Gamle spelemenn i Valdres spilte slik de mente å huske at klokkene klang i gamle dager, og deretter ble det laget mange "klukkelåtta" både for langeleik og hardingfele.
St. Thomaskirken ligger i dag på Kyrkjestølen på Filefjell tett ved E-16.