Austevoll
Frå Wikipedia – det frie oppslagsverket
Våpen | Kart |
---|---|
![]() |
Fil:Austevoll kart.png |
Grunnleggjande opplysningar | |
Kommunenr: | 1244 |
Fylke: | Hordaland |
Administrasjonssenter: | Storebø |
Flatevidd: | 114 km² |
Folketal: | 4 451 (2005,) |
Målform: | Nynorsk |
Internettside: | www.austevoll.kommune.no/ |
Politikk | |
Ordførar: | Helge Andre Njåstad (FrP) 2003-2007 |
Austevoll er ein øykommune vest i Hordaland fylke. Kommunen ligg ut mot Nordsjøen, og er elles omgjeve av Sund kommune i nord, Os i nordaust, Tysnes i aust, og Fitjar i sør. I kommunen er det 667 store og små øyar, med eit samla areal på 114,0 km². Kommunen har 4487 innbyggjarar (2004).
I generasjonar har fiskeri vore den største næringa i kommunen. Sidan 1980-talet har det vore stor vekst innanfor havbruksnæringa, og kommunen vert i dag rekna for landets største innan oppdrett av laks.
Administrasjonssenteret i kommunen er Storebø, som også er den største bygda. Kommunen har vidaregåande skule, Fiskarfagskulen i Austevoll. Havforskningsinstituttet har ei avdeling i Austevoll. Eit av landets største supplyrederi, District Offshore ASA, har hovudkontoret sitt på Storebø.
I sør har kommunen ferjesamband frå Husavik til Sandvikvåg i Fitjar. Frå Austevollshella og Hufthamar går det ferje nordover til Krokeide i Bergen kommune.
Innhaldsliste |
[endre] Geografi
Austevoll består av 667 småkuperte øyar og holmar. Kommunen har ei strandline på 337 kilometer, og eit areal på 114 km².
I vest grensar kommunen til Nordsjøen, i nord ligg Krossfjorden, Bjørnefjorden i nordaust, Langenuen i aust og Selbjørnsfjorden i sør. Den høgaste toppen i Austevoll er Loddo, med sine 244 meter.
[endre] Øyer i Austevoll
Det er sju øyer i Austevoll kor det bur folk året rundt. Desse er (rangert etter innbyggjartal):
[endre] Politikk
Kommunestyret i Austevoll har 27 representantar, fordelt på Framstegspartiet (9), Høgre (7), Arbeidarpartiet (4), Senterpartiet (3), Kristeleg Folkeparti (3) og Venstre (1).
Etter valet i 2003 vart Helge André Njåstad, i ein alder av 23 år, vald til ordførar i kommunen, av eit fleirtal i kommunestyret utgjort av Framstegspartiet, Senterpartiet, Kristeleg Folkeparti og Venstre.
Austevoll kommune er den mest gjeldstynga kommunen i Hordaland fylkeskommune, og kommuneøkonomi og betringa av denne er den viktigste politiske saka. Austevollsbrua, eit bruprosjekt som skal knyte Huftarøy og Hundvåkøy saman, har sidan byrjinga av 1990-åra vore ei viktig politisk sak. Byggestart er sett til januar 2005.
[endre] På verdsveven
|